Oppskrift
Snickerskake
60 minutter Enkel
Beskrivelse
Alle elsker en god og enkel snickerskake med salte peanøtter og mørk sjokolade. Denne sjokoladekaken blir fort den nye favoritten.
Ingredienser (Allergener vises med uthevet tekst)
12 Porsjoner
Nøttebunn
3 stk
eggehviter
2½ dl
sukker
100 g
Ritzkjeks
150 g
peanøtter
1 ts
vaniljesukker
1 ts
bakepulver
Sjokoladeglasur
50 g
TINE® Meierismør
½ dl
sukker
100 g
kokesjokolade
3 stk
eggeplommer
Topping
2 dl
TINE® Kremfløte
1 dl
peanøtter
25 g
mørk sjokolade
Utstyr
Springform, 22 cm
Slik gjør du
- 1. Sett stekeovnen på 180°C.
- 2. Visp eggehviter stive. Tilsett sukker litt etter litt og visp videre til stiv marengs. Knus kjeks grovt, gjerne i en dobbel plastpose, og grovhakk peanøtter. Vend dette i marengsen sammen med vaniljesukker og bakepulver.
- 3. Ha deigen i en smurt springform på 22 cm og stek kaken midt i ovnen i 25-30 minutter. Avkjøl kaken helt i formen. Løsne deretter kaken med en kniv og ta kaken forsiktig ut av formen.
- 4. Smelt smør i en kjele. Tilsett sukker og kokesjokolade og la dette smelte i smøret på svak varme. Ha i eggeplommer en om gangen under konstant omrøring. Kremen skal tykne litt. Avkjøl glasuren og fordel sjokoladekremen over kaken.
- 5. 5. Stivpisk kremfløte og ha over kaken. Dryss hakkede peanøtter og sjokolade over.
Sjokoladeglasur
Topping
Grovhakk snickerssjokolade og strø over kaken for ekstra god smak